Roll of Assembly

Monday, 09 July 2012

A.        VOTING MEMBERS

Ex-officio members [Reg. 3.6.2(a)]

Rev Gregor Henderson, past-President 
Rev Alistair Macrae, President                 
Rev Dr Andrew Dutney, President-elect
Rev Terence Corkin, Assembly General Secretary
tba, Chairperson, UAICC
Rev Shayne Blackman, National Administrator, UAICC

Appointed by the Uniting Aboriginal and Islander Christian Congress [Reg 3.6.2(c)]

Ministers: Rev Rrorang Garrawurra, Rev Walirr Garrawurra, Rev Sealin Garlett, Rev Dorothy Harris-Gordon, Rev Tim Matton-Johnson, Rev Neville Naden; Rev Will Pickett.
Lay: Ms Lurleen Blackman; Mr Maratja Dhamarrandji, Mr Sam Dinah, Mr Robert Jetta, Miss Rhanee Lester, Mr Rodney Minniecon, Ms Diane Torrens, Mr Milton Wynne.

Appointed by Assembly bodies, by decision of Assembly Standing Committee [Reg. 3.6.2(e)]

Church Polity Dr Deirdre Palmer
Christian Unity Working Group Ms Maureen Postma
Theology and Discipleship Rev Dr Chris Walker
Doctrine Working Group Rev Dr Wes Campbell
Working Group on Worship Rev Dr David Pitman
UnitingWorld Dr Sureka Goringe
Secretariat Rev Glenda Blakefield

  

Appointed by Assembly Standing Committee [Reg. 3.6.2(f)]

Youthful members

Ms Jen Davies, Mr Zac Hatfield Dodds, Miss Bethany Hewitt, 
Mr To’ikoula Jesse Jacob-Fotu, Rev Monique Mawbey.

Migrant-ethnic congregations

Rev Dr Emanuel Audisho, Mrs Kalo Fotu, Miss Virginia Lavaki, Rev Eseta Meneilly, Mr Jone Lotu, Dr Tangi Moimoi-Steen, Ms Fa Ngaluafe, Rev Rodel Palma, Rev Dr Apwee Ting.

SYNOD OF NEW SOUTH WALES AND THE ACT

Rev Dr Brian Brown (Moderator)                 
Rev Dr Andrew Williams (General Secretary)
Ministers: Rev Christine Bayliss Kelly, Rev Lindsay Cullen, Rev Ki Soo Jang, Rev Amelia Koh-Butler, Rev Duncan Macleod, Rev Bronwyn Murphy, Rev Clive Pearson, Rev Ian Pearson, Rev Viniana Ravetali, Rev Sue Scott, Rev Alimoni Taumoepeau.
Lay: Ms Laura Baird, Ms Emma Davison, Mr James Ellis, Mr Bradon French, Mr Richard La’Brooy , Ms Rebecca Lindsay, Mr Ross Neville, Ms Emma Parr, Ms Radhika Sukumar, Ms Jacki Watts, Mr Geoff Wellington, Ms Pearl Wymarra, Ms Belinda Lotherington.

 

Presbyteries

Canberra Region Rev Gordon Ramsay Ms Natalie Willis
Far North Coast  Rev Ken Day Mr Bruce Robinson
Georges River  Rev Grant Bilbey Mr Ian Lawrence
Illawarra  Rev Mark Greenlees Mrs Meredith Yabsley
Ku-ring-gai  Rev Dr Christopher Goringe Ms Hannah Reeve
Korean  Rev Hyo Jin Choi  Mrs Kum Ran Chung
Macquarie Darling  Rev Jorge Rebolledo  Mr Brian Mowbray
Mid North Coast  Rev Dr Jason John  Mrs Valerie Moase
New England-North West  Rev Russell Morris   Mr Bob Minton
Parramatta-Nepean  Rev David Reichardt   Ms Leanne Hutcheson
Riverina  Rev Geoff Flynn  Mrs Holly Wright
Sydney  Rev Niall Reid   Mr David Hay
Sydney North  Rev Alan White   Ms Jo Drayton
The Hunter  Rev Haloti Kailahi  Mr Chris Hargreaves

 

NORTHERN SYNOD

Mr Stuart McMillan (Moderator)
Mr Peter Jones (General Secretary)
Ministers: Rev Kate Fraser, Rev Thresi Mauboy, Rev Helen Richmond
Lay: Mr Kevin Kadirgamar

 

Presbyteries

Pilgrim Presbytery                                       Rev Jenny Tymms                      Mr Alan Cross     

of Northern Australia                                  

Nthn Regional Council                               Mrs Yanyi Bandicha                    Rev Teubiti Tapera

of Congress

 

SYNOD OF QUEENSLAND

Rev Kaye Ronalds (Moderator)
Dr Shirley Coulson (General Secretary)
Ministers: Rev Lynett Burden, Rev Stu Cameron, Rev Michelle Cook, Rev Heather Griffin, Rev Peter Lockhart, Rev David MacGregor, Rev Viliami Mila, Rev Josie Nottle, Rev Lu Sentuli.
Lay: Mr John Agnew, Mrs Jenny Brecknell, Mr Matt Gees, Mr Andrew Johnson, Mrs Elaine Rae, Miss Lauren Ash, Mr Hayden Gaffel, Miss Tegan Gaffel.

                                                               

Presbyteries

Bremer Brisbane                                          Rev David Parker                        Mr Graheme Kroll                               

Calvary                                                          Rev Dennis Corowa                   Ms Roberta Stanley

Central Queensland                                    Rev Brian Gilbert                         Mr Wayne Davidson          

Mary Burnett                                                 Rev Robert Harriman                 Mrs Jenny Coombes

Moreton Rivers                                             Rev John Cox                              Mr Peter Webb

North Queensland                                       Rev Bruce Cornish                      Mr Ian Savage

South Moreton                                              Rev Gwen Fisher                         Mr Glen Schweitzer

The Downs                                                    Rev John Case                            Mrs Sharon Kirk

 

SYNOD AND PRESBYTERY OF SOUTH AUSTRALIA

Rev Rob Williams (Moderator)
Rev Dr Graham Humphris (General Secretary)
Ministers: Rev Sarah Agnew, Rev Sandy Boyce, Rev Ian Dow, Rev Tim Hein, Rev Anne Hewitt, Rev Jenni Hughes, Rev Jane McDonald, Rev Beatrice Panne, Rev Michaela Tiller, Rev Jonathan Button, Rev Peter McDonald, Rev Dr Ian Price, Rev Rob Stoner, Rev Dean Whittaker.
Lay: Dr Liz Boase, Ms Denise Champion, Ms Susan Doughty, Mr Andrew Ducker, Mr Alan Dutton, Mr Max Howland, Mr Bruce Ind, Mr Campbell Menzies, Mr Craig Mitchell, Mrs Robyn Painter, Miss Joanna Palmer, Ms Sharonne Price, Ms Jasmine Schutz, Mr Kai Strobel, Mrs Jan Trengove, Mr Bronte Wilson, Dr Cheryl Wilson.

 

SYNOD OF VICTORIA TASMANIA

Mrs Isabel Thomas Dobson (Moderator)       
Rev Dr Peter Blackwood (General Secretary)
Ministers: Rev Deacon Jeanne Beale, Rev Deacon Gavin Blackmore, Rev John Cranmer, Rev David Fotheringham, Rev John Evans, Rev Sharon Hollis, Rev Anne Honey, Rev Anne Key, Rev Jason Kioa, Rev Swee-Ann Koh, Rev Susan Malthouse, Rev Cynthia Page, Rev Alison Whish.
Lay: Mr Chris Begg, Mr Aron Blakemore, Ms Bethany Broadstock, Ms Sue Clarkson, Ms Beth Donnelly, Ms Emily Evans, Mr Drew Hanna, Mr Geoffrey Grinton, Ms Cheryl Lawrie, Ms Susan Karoly, Mr David Rowe, Ms Heidi Stabb, Ms Kelly Skilton, Ms Lorraine Threlfall, Mr Dan Wootton.

 

Presbyteries

Gippsland                             Rev Philip Liebelt                Ms Helen Day                      Mrs Wendy McDonald

Loddon-Mallee                    Rev Gordon Bannon           Rev Kevin Barton                 Mrs Lupe Tauoefolau

North East Victoria              Rev Judy Redman               Mrs Heather McKean          Ms Joan McRae

Port Phillip East                   Rev Dr Mark Lawrence       Ms Hannah Dungan           Rev Jay Robinson

Port Phillip West                  Rev Robert Renton              Ms Jenny Hayes                  Rev Dr Avril Hannah-Jones

Tasmania                              Mr Ivan Badcock                  Rev Carol Bennett               Mrs Merril Clayton

                                                Rev Brian Cole                     Mr Scott Guyatt                     Rev Gi Won Kang

Western Victoria                  Rev Geoff Barker                 Rev Jeff Dart                        Mrs Jenny Clark

Yarra Yarra                           Rev Kevin Dobson              Mr Robert Elkhuizen           Ms Jean Gador-Whyte

                                                                                                                       

SYNOD AND PRESBYTERY OF WESTERN AUSTRALIA

Rev Ron Larkin (Moderator)
Mrs Kay Dowling (General Secretary)

Ministers: Rev Raymond Clee, Rev John Dunn, Rev Steve Francis, Rev Vivien Larkin, Rev Brenton Prigge, Rev Lorraine Stokes, Rev Ken Williams, Rev Tom Wilson.

Lay: Ms Sophia Lizares Bodegon, Mr Doug Burtenshaw, Ms Gail Cresswell, Mr Geoff Ebell, Ms Cheryl Lawson, Mr Robert Watson, Mr Jordan Gibbs, Ms Belinda Morrell.

 

Presbytery of Western Australia

Rev Dr Ian Tozer
Ms Alison Atkinson-Phillips 

 

B.        NON-VOTING PARTICIPANTS

1.        Guests from overseas churches


Mrs Olive Tanielu, Methodist Church of New Zealand
Very Rev Dr David Lunan, Church of Scotland
Rev Fei Taue’ale’asumai, Council for World Mission
Dr Kobus Gerber, Dutch Reformed Church in South Africa
Rev. Prince Devanandan, Christian Conference of Asia
Rev David Bush, World Methodist Council
Rev Martin Baker, Presbyterian Church of Aotearoa New Zealand
Mr Ngatokorua (Nga) Mataio, Cook Islands Christian Church
Mr Victor Ihage, Eglise Evangelique en Nouvelle - Caledonie
Rev Tuikilakila K. Waqairatu, Methodist Church in Fiji and Rotuma
Pastor Obed Moses, Presbyterian Church of Vanuatu
Rev Bernard Siai, United Church in Papua New Guinea
Rev Kibaunimatang Robuti Rimon, Kiribati Protestant Church
Rev Wilfred Kurepitu, United Church in Solomon Islands
Rev Tafue Lusama, Ekalesia Kelisiano Tuvalu - Tuvalu Congregational Church
Rev'd Dr. Tevita H. Palefau, Free Wesleyan Church of Tonga
Rev Arthur Pihigia, Ekalesia Kerisiano Niue
Mr M.M.Philip, The Church of South India Synod
Rev Yoo Jung – Sung, Presbyterian Church in the Republic of Korea
Rev. Makoto Kato, The United Church of Christ in Japan - Kyodan
Bishop P.K.Samantaroy, Church of North India
Bishop Dr Wayan Sudira Husada, Protestant Christian Church in Bali
Rev. Dong-Hwa Tae, Korean Methodist Church
Rev Sayam Muangsak, The Church of Christ in Thailand  
Rev Robert Pitronela Sayuna, Protestant Evangelical Church in Timor
Rev Dr Pusin Tali, Presbyterian Church in Taiwan
Mr Jan Rumbrar, Evangelical Christian Church in the Land of Papua
Dr John Chr Ruhulessin, Protestant Church in the Maluccas
Rev Moises Da Silva, Protestant Church in East Timor
Bishop Roel Mendoza, United Church of Christ in the Philippines
Rev Dr Albert Wilfred Jebanesan, The Methodist Church in Sri Lanka
Rev Amos Ndhlumbi, The Methodist Church in Zimbabwe
Ms Pah Zesly, Tanaoba Lais Manekat (“Serving with Love”) Foundation, West Timor
Rev. Gao Feng, China Christian Council (CCC)
Rev Seong Gi Cho, Presbyterian Church of Korea 

2.        Guests from Australian churches and church bodies

V. Rev. Fr. Nicholas Haddad, Antiochian Orthodox Archdiocese
The Most Reverend Dr Geoffrey Driver, Anglican Church of Australia
Rev Dr Mike Semmler, Lutheran Church of Australia
Rev Tara Curlewis, National Council of Churches in Australia
Lt Colonel Graham Durston, The Salvation Army, Eastern Territory
Sr. Elizabeth Delaney, Australian Catholic Bishops Conference
Fr Shenouda Mansour, Coptic Church

 

3.         Additional guests from Australian churches attending the Opening Service

Pastor David Helyard, Australian Christian Churches
Rev Fr. Strahinja Janjic, Serbian Orthodox Metropolitanate of Australia and New Zealand

 

4.        Representatives of Other Faiths:

Mr Siva Selvakulalingam, Hindu Society of South Australia

 

5.        Associated with Assembly:

 

Assembly Audit, Finance and Risk

Committee                                                            Mr Peter Andrews,

                                                                                Mr Mark Neasy

Beneficiary Fund                                                 Rev Dr Robert Hoskin,

                                                                                Mr Ian Glenny

                                                                                Mr Jim Mein

Christian Unity Working Group                         Rev Dr Sandy Yule

Frontier Services                                                 Mrs Rosemary Young

Defence Force Chaplaincy                               Rev Gale Hall

Historical Reference Committee                      Dr Andrew Thornley

Legal Reference Committee                            Mr Warwick van Ede

Multicultural and Cross-cultural Ministry         Rev Dr Tony Floyd              

UnitingCare Australia                                         Mrs Lin Hatfield Dodds

UnitingJustice Australia                                      Rev Elenie Poulos

                                                                                Ms Janeen Barker

                                                                                Mr Colin Cargill

                                                                                Dr Richard Dennis

Relations with Other Faiths                                Rev Sef Carroll

Theology and Discipleship                                Rev Carolyn Thornley

UC Adult Fellowship                                           Rev Alistair Christie

UnitingWorld                                                        Rev Dr Kerry Enright

Introduction to Manual for Meetings                                Dr Jill Tabart

Proposal from the Relations with

Other Faiths Reference Group                          Rev Dr Keith Rowe

 

6.      Co-opted members:

Rev Dr Anita Munro
Ms Capri O’Malley
Ms Amanda Thomson
Mr Nick Patselis
Mrs Danica Patselis